ODCISK EKOLOGICZNY LUDZKOŚCI

ŚLEDZIMY KLĘSKI EKOLOGICZNE NA ZIEMI 
Rodzaj zdarzenia Miejsce i krótki opis data
wyciek ropy


W wyniku eksplozji i zatopienia platformy wiertniczej tydzień temu, powstaje plama ropy, zanieczyszczając Zatokę Meksykańską. Podjęto działania mające ograniczyć wyciek, jednakże w poniedziałek zostały zawieszone ze względu na złą pogodę. W środę ubiegłego tygodniu na platformie Deepwater Horizon 80 km od wybrzeża, doszło do wybuchu. Pomimo prób opanowania rozrastającego się pożaru, zasilanego ropą wydobywającą się z naruszonego odwiertu, platforma zatonęła w czwartek wieczorem. Setce pracowników udało się przeżyć, 11 osób zaginęło.
Około 1000 baryłek, czyli ponad 150 tys. litrów dziennie wydobywa się z wraku, który spoczął na głębokości 1500m. Plama ropy zagraża cennym przyrodniczo wybrzeżom stanów Luizjana i Missisipi. Wyciekające znaczne ilości ropy mają zatamować zdalne sterowane podwodne roboty poprzez zakręcenie odpowiednich zaworów. Na poprawę pogody czekają statki, automatyczne łodzie i samoloty przeznaczone do zwalczania plamy ropy. Przy silnym wietrze, wzburzonym morzu, tworzy się gęsta piana, którą trudno opanować.
27.04.2010
toksyczny wyciek szlamu

Z przerwanego zbiornika w zakładach aluminiowych w mieście Ajka wyciekło około 600-700 tys. metrów sześciennych toksycznej substancji, zawierającej ług i metale nieżelazne. Greenpeace przeprowadził badania czerwonego szlamu, który doprowadził do tragedii na Węgrzech. Odkryto w nim wyjątkowo duże ilości arszeniku i rtęci. Organizacja oskarża węgierski rząd o zatajanie pełnych informacji o katastrofie.
Greenpeace przedstawił  podczas konferencji prasowej w centrum medialnym parlamentu austriackiego wyniki analizy próbek czerwonego błota, które organizacja pobrała we wtorek na Węgrzech. Wykryte wartości były zaskakująco wysokie. W szczególności, stężenie arszeniku jest około dwa razy większe niż zakładano.
„Te toksyczne zanieczyszczenia powodują dodatkowe długoterminowe zagrożenie dla ekosystemu i wody pitnej. Krytykujemy rząd węgierski za ukrywanie prawdziwej ilości trucizny przed ofiarami katastrofy i społeczeństwem.”, powiedział chemik Greenpeace Herwig Schuster

05.10.2010
awaria elektrowni atomowej

Niepokojące wieści napływają z elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii, gdzie w nocy doszło do serii wybuchów po których zaczął wzrastać poziom promieniowania. Prześledzimy sytuację atmosferyczną, aby odpowiedzieć na pytanie, którym miastom i krajom zagraża potencjalna radioaktywna chmura. W poważnie uszkodzonej przez piątkowe (11.03) trzęsienie ziemi w tsunami elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii minionej nocy wybuchł wodór w reaktorze nr 2, doszło też do pożaru w reaktorze nr 4 w składzie zużytych prętów paliwowych. Nad elektrownią unosi się chmura radioaktywna, ale jak zapewniają właściciele kompleksu, nie jest ona bardzo groźna. Prewencyjnie rozszerzono strefę ewakuacji, która obejmuje promień do 30 kilometrów wokół elektrowni. Wszyscy, którzy wciąż jeszcze znajdują się w domach w pobliżu elektrowni i nie mają możliwości ewakuowania się, proszeni są o pozostanie w domach i uszczelnienie okien i drzwi. Pogoda panująca w rejonie elektrowni Fukushima I jest niekorzystna, ponieważ pada deszcz. Przy przemieszczaniu się chmur radioaktywnych najważniejszym czynnikiem jest prędkość i kierunek wiatru. W tej chwili wiatr wieje od elektrowni w kierunku południowo-zachodnim, a więc ku Tokio, które jest oddalone od reaktora o ponad 220 kilometrów. Jednak stolica Japonii jest znacznie mniej zagrożona niż znajdujące się bliżej miasta Iwaki, Hitachi, Utsunomiya i Saitama. W jeszcze większym zagrożeniu znajduje się natomiast zrujnowane przez tsunami Sendai, które położone jest około 100 kilometrów na północ od elektrowni oraz sama Fukushima.

11.03.2011
 
klęski żywiołowe 2011 strona główna Polska