OBSZARY DZIAŁAŃ UCZNIÓW
PROJEKTY ŚLAD EKOLOGICZNY ENRGIA WODA ODPADY ZAKUPY PODRÓŻE INNE

Woda - porady

Woda to życie. Początek wszystkich form życia związany jest z wodą. Ta “pierwotna woda” to również początek człowieka. Każdy z nas rozwija się w wodach płodowych. Bez jedzenia możemy obejść się czterdzieści dni. Bez wody nie przetrwamy nawet trzech.

Nie pozostawiaj bez powodu otwartego kranu

Gdy nie zakręcasz kranu podczas mycia zębów, marnujesz 5 litrów wody. Zmywanie naczyń przy otwartym kranie powoduje jeszcze większe straty. Zadbaj o kubek do mycia zębów przy umywalce oraz o miednicę przy zlewozmywaku. Możesz także zaopatrzeć się w wodooszczędne perlatory. Do zlewozmywaków zakupisz je w sklepach bądź na allegro, natomiast końcówki do prysznica możesz zamówić poprzez firmę NGL Teknik. Jeśli prowadzić hotel lub szkołę firma NGLTeknik może przeprowadzić u Ciebie audyt wodny połączony z wymianą wszystkich końcówek, a także przedstawić szacunkowe oszczędności.

Napraw natychmiast cieknący kran lub rezerwuar

Dziesięć kropli wody na minutę oznacza 2000 litrów wody pitnej na rok.Miej zawsze w zapasie odpowiednie uszczelki. Jeżeli sam nie umiesz jeszcze wymienić zepsutej uszczelki, poproś znajomego, np. innego uczestnika ekozespołu, o zademonstrowanie takiej naprawy.

Oszczędzaj wodę w łazience

Na kąpiel w wannie zużywamy każdorazowo przynajmniej 120 litrów wody, kąpiąc się pod prysznicem zużywamy 50 litrów ciągu pięciu minut. Dzieci chętnie urządzają sobie zabawę pod prysznicem. Jeżeli mają zamiar spędzić tam 15 minut, to już lepiej niech razem pójdą do wanny. Omów ze swoimi domownikami możliwe sposoby zaoszczędzenia wody. Korzystaj z prysznica zamiast z kąpieli w wannie. Nie pozwalaj dzieciom bawić się zbyt długo pod prysznicem.

Wypracuj wodooszczędne przyzwyczajenia dotyczące prania bielizny

Jest dużo możliwych sposobów zaoszczędzenia wody przy praniu bielizny. Oto kilka sugestii:

• za każdym razem wypełnij całkowicie pralkę,

• nie stosuj prania wstępnego,

• staraj się prać rzadziej (ręczniki przeważnie nie są brudne po jednorazowym ich użyciu),

• skróć program płukania bielizny.

Wybierz to, co możesz najłatwiej zrealizować. Wymyśl kilka innych sposobów.

Myj samochód przy użyciu wiadra

Mycie auta za pomocą węża powoduje zużycie dużej ilości wody. Mycie samochodu w myjni jest zachęcające ze względu na czas i wygodę, lecz zużycie wody wynosi wówczas 300 litrów (30 wiader). Mówimy tu o myciu auta z kurzu. Czyszczenie z resztek oleju, benzyny należy dokonać w autoryzowanej, ekologicznej myjni. Niektóre myjnie nie dysponują zamkniętym obiegiem wody. Strzeż się węża oraz myjni nieprzyjaznych środowisku. Pomyśl o korzyściach płynących z użycia wiadra nie zapominając o tym, że samochodu nie myje się nad jeziorem czy w rzece.

Ogranicz podlewanie ogródka

Na podlewanie ogródka zużywa się ogromne ilości wody. Rośliny okrywowe, np. bluszcz angielski, są twoim sprzymierzeńcem, ponieważ zatrzymują wodę i wilgoć w glebie. Jeżeli podlewasz ogródek, to rób to raz w tygodniu przez 20 minut zamiast codziennie krótko przez 7 minut. Podlewaj zawsze wieczorem. Jest to bardziej korzystne dla roślin. Woda o tej porze znacznie mniej paruje. W ten sposób oszczędzasz wodę, a jednocześnie zapobiegasz tworzeniu się u roślin zbyt krótkich korzeni. Wykonaj spis możliwych działań. Kup konewkę, postaw zbiornik na wodę deszczową, podlewaj rośliny tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, zasadę rośliny okrywowe.

Miska klozetowa to nie kosz na śmieci

Wszystko co wrzucasz do miski klozetowej stanowi dodatkowe zanieczyszczenie wód powierzchniowych i obciążenie oczyszczalni ścieków. Dotyczy to również: fusów herbacianych, przeterminowanych lekarstw, resztek jedzenia, podpasek higienicznych. Zastanów się, czy w twoim domu wyrzuca się odpadki do miski klozetowej. Pomyśl, w jaki sposób należy zmienić dotychczasowe postępowanie.

Używaj sitka do zlewozmywaka podczas mycia naczyń

Resztki jedzenia na naczyniach przyczyniają się do zanieczyszczenia wody. W bardzo prosty sposób możesz temu zaradzić: zaopatrz się w sitko do zlewozmywaka. Kup sitko do zlewozmywaka.

Używaj do mycia naczyń środków ekologicznych

Najmniej szkodzące środowisku środki do mycia naczyń to: zwykłe, szare mydło i mydło w płynie. Zaleca się także specjalne środki do mycia. Środki w formie koncentratu są też na ogół skromniej opakowane, za to bardziej wydajne. Zastanów się, który z dostępnych środków do mycia naczyń przyjaznych środowisku odpowiada ci najbardziej.