OBSZARY DZIAŁAŃ UCZNIÓW
PROJEKTY ŚLAD EKOLOGICZNY ENRGIA WODA ODPADY ZAKUPY PODRÓŻE INNEEfektywny transport ?

Podróże dla każdego z nas to najnormalniejsza rzecz na świecie. Bez przerwy jesteśmy w drodze do szkoły, do pracy, do rodziny mieszkającej w innej części kraju, do przyjaciół zamieszkałych za granicą. Liczba przemierzanych przez nas kilometrów wyraźnie wzrasta. Poruszanie się pieszo oraz jazda na rowerze to dwa sposoby przemieszczania się najmniej uciążliwe dla środowiska. Następna z kolei jest komunikacja zbiorowa z wyjątkiem ruchu lotniczego. Samolot zużywa w przeliczeniu na 2 pasażera bardzo dużo energii, co wpływa na zanieczyszczenia powietrza, powstanie efektu cieplarnianego i kwaśnych deszczów, niszczenie warstwy ozonowej oraz stanowi znaczące źródło hałasu. Pozostałe formy komunikacji zbiorowej mają stosunkowo mniejszy wpływ na środowisko naturalne.

 

Działania 


Zdecyduj się na wybór takiego środka transportu, który będzie kompromisem między interesem środowiska a Twoją wygodą. Poruszanie się pieszo i jazda na rowerze prawie zupełnie nie są uciążliwe dla środowiska. Na drugim miejscu plasuje się pociąg, następnie tramwaj, metro, autobus i wreszcie samochód.

 

Wpływ na zanieczyszczenie środowiska przez środki transportu:


 Środek lokomocji

 Stopień zanieczyszczenia

 Rower

 0

 Pociąg

 1

Autobus

 3

 Samochód (benzyna, katalizator)

  4

Samochód (benzyna, bez katalizatora)

 28

 
Zastanów się nad kupnem roweru

Dysponując dobrej jakości rowerem będziesz miał więcej satysfakcji z jego korzystania.

 


Dojeżdżając do pracy korzystaj częściej z pociągu

Jeżeli połączysz przejazd pociągiem z przejazdem autobusem lub metrem, możesz zaoszczędzić dużo czasu. Nie stoisz w korku a dodatkowy czas możesz wykorzystać np. na przygotowanie się do służbowego spotkania.


Rozważ możliwość wykorzystania metody wspólnego podróżowania do pracy

Gdy wiele osób na raz jeździ jednym samochodem, stanowi to mniejsze obciążenie dla środowiska niż gdy każde jedzie osobno. Jeśli kilka osób mieszkających blisko siebie dojeżdża codziennie samochodem do pracy, warto zastanowić się nad możliwością wykorzystania jednego auta przez 3 lub 4 osoby jednocześnie.

 


Postępuj ostrożnie z odpadami samochodowymi

Zużyte opony, olej i akumulatory mogą powodować poważne zanieczyszczenia środowiska. Stacje benzynowe mają obowiązek przyjmowania zużytego oleju, nawet jeśli sam wymieniasz olej. Dokonaj wymiany oleju na autoryzowanej stacji obsługi.


Tankuj benzynę bezołowiową

Tlenki ołowiu, wydzielane w czasie spalania benzyny w samochodzie, są wyjątkowo toksyczne. Ołów wpływa na obniżenie poziomu inteligencji u ludzi, szczególnie dzieci, i powoduje spadek odporności na choroby układu nerwowego.


źródło na temat porad: Fundacja GAP Polska
 
powrót