OBSZARY DZIAŁAŃ UCZNIÓW
PROJEKTY ŚLAD EKOLOGICZNY ENRGIA WODA ODPADY ZAKUPY PODRÓŻE INNE
 

Jak można zaoszczędzić energię ?

Słońce było zawsze najważniejszym źródłem energii. Dzięki Słońcu na Ziemi wieją wiatry, padają deszcze i płyną rzeki. Dzięki niemu rosną rośliny, stając się pokarmem dla ludzi i zwierząt. Węgiel kamienny, ropa naftowa i gaz ziemny powstały z pozostałości roślinnych, magazynując w ten sposób olbrzymie ilości słonecznego ciepła i światła. Samochody zużywają więc energię słoneczną zmagazynowanà przed 300 milionami lat.
Dawniej używaliśmy siły naszych własnych mięśni bądź siły zwierząt pociągowych. Ognisko było głównym źródłem ciepła. Dzięki naszej wynalazczości udało nam się wykorzystać siłę wiatru i wody - zaczęły funkcjonować pierwsze wiatraki i popłynęły pierwsze żaglowce. Wynalazek maszyny parowej okazał się prawdziwym przełomem. Zapotrzebowanie na paliwa zaczęło ogromnie wzrastać. Drewno i torf już wcześniej okazały się niewystarczającymi źródłami energii koniecznej do pracy maszyn. Coraz ważniejszą rolę zaczął spełniać węgiel kamienny i ropa naftowa. Człowiek odkrył, że za pomocą maszyny parowej można napędzać duże prądnice celem wyprodukowania prądu elektrycznego. Zaczęto używa oświetlenia elektrycznego, prąd płynął do silników, telewizorów, mikserów i pociągów. Obecnie nie możemy wyobrazić sobie dnia powszedniego bez elektryczności.
Poniższa lista obejmuje 26 sugestii odnośnie zmniejszenia zużycia gazu. Być może twoja własna sytuacja pozwala na jeszcze inne rozwiązania. Uzupełnij nimi tę listę. Użyj swojej wyobraźni i przedyskutuj twoje pomysły z pozostałymi członkami ekozespołu. Zdecyduj się na przeprowadzenie takich działań, które w twojej sytuacji będą najskuteczniejsze i mają największe szanse powodzenia.
Przy niektórych działaniach wymienionych na liście podano także ile procent domowego zużycia (średnia krajowa) można zaoszczędzić na zużyciu gazu. Może się zdarzyć, że dane te nie będą dotyczyły twojej sytuacji ze względu na wcześniej przeprowadzone przez ciebie niektóre energooszczędne działania.

Pamiętaj wieczorem o zaciągnięciu zasłon

Poprzez szyby okienne tracimy dużo energii cieplnej. Zaciągnięcie zasłon oznacza roczne zaoszczędzenie od 10 do 20 m3 gazu na 1 m2 (pojedynczej) szyby. W okresie grzewczym pamiętaj o zaciągnięciu zasłon i opuszczaniu żaluzji.

Wyłącz niepotrzebne grzejniki

Niektóre pokoje nie muszà być koniecznie ogrzewane przez cały dzień, inne pokoje być może w ogóle nie wymagają żadnego ogrzewania. Jeżeli sypialnie będą ogrzewane jedynie w przypadku mrozu, możliwe jest zaoszczędzenie 150 m3 gazu. Nocny wypoczynek w chłodnej sypialni jest również lepszy dla zdrowia. Dodatkowy koc może także okazać się “cudownym” rozwiązaniem. Zastanów się, które pomieszczenia w twoim mieszkaniu są ogrzewane bez potrzeby. Niech jeden z domowników poświęci temu przez pewien czas szczególną uwagę, przypominając pozostałym członkom rodziny o dokonanych ustaleniach.

Nie utrudniaj cyrkulacji powietrza w pobliżu kaloryferów

Zasłony i meble umieszczone przed grzejnikami wpływają na zmniejszenie efektywności instalacji grzewczej. Grzejniki spełniają najlepiej swoje zadanie, gdy nie wiszą przed nimi zasłony ani nie stoją żadne meble. Sprawdź, które z kaloryferów mają przed sobą zbyt mało wolnej przestrzeni. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby przesunięcie mebli. Skróć również zbyt długie zasłony.

Włączone ogrzewanie - zamknięte okna

W celu zapobieżenia marnotrawstwu energii wyłącz ogrzewanie na godzinę przed zaplanowanym wietrzeniem mieszkania. Zastanów się, czy stosujesz tę zasadę na co dzień.

Pamiętaj o zamykaniu drzwi

Bardzo prostym sposobem na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniu jest zamykanie drzwi. Zainstalowanie w mieszkaniu sprężyn drzwiowych może przyczynić się do zaoszczędzenia ok. 50 m3 gazu w ciągu roku. Sprawdź, które drzwi w twoim mieszkaniu i o jakiej porze dnia są niepotrzebnie otwarte. Przez kilka tygodni poświęć więcej uwagi na wyrobienie w sobie nawyku ich zamykania lub zamontuj sprężyny drzwiowe.

Obniż temperaturę w pokoju gościnnym o 1 °C  na godzinę przed pójściem spać

Jeżeli wyłączasz ogrzewanie dopiero w momencie gdy masz zamiar iść spać, kosztuje cię to niepotrzebnie 30 m3 gazu rocznie. Po wyłączeniu ogrzewania odpowiednia temperatura utrzymuje się w pokoju przez jeszcze około godzinę. Przeanalizuj możliwość wcześniejszego wyłączenia ogrzewania.

W okresie grzewczym nastaw ogrzewanie na temperaturę o 1 do 2° C niżej niż jesteś do tego przyzwyczajony

Temperatura o 1 stopień  niższa oznacza oszczędność 100 m3 gazu rocznie. Zastanów się, czy możliwe jest odpowiednie obniżenie temperatury za pomocą termostatu w pokoju gościnnym. Przeprowadź najpierw mały eksperyment.

Zamiast podwyższać temperaturę w pomieszczeniu załóż na siebie coś ciepłego

Wiele osób skłania się raczej do szybkiego podwyższenia temperatury kaloryferów. Być może główną tego przyczyną jest fakt, że jesteśmy przyzwyczajeni do częstego przebywania w pomieszczeniach przegrzanych (biura, szkoły). Przypomnij sobie czar ciepłego swetra i kapci.

Wyreguluj odpowiednio temperaturę instalacji grzewczej w twoim domu

Przy kotle do centralnego ogrzewania zamontowany jest termostat regulujący temperaturę ciepłej wody. W większości przypadków nastawiony jest on na 90 °C. Często jest to temperatura zbyt wysoka. Reguluj temperatur´ w domu w zależności od pogody.

Wyreguluj odpowiednio zawory kaloryferów

Specjalny mechanizm w zaworze kaloryfera reguluje przepływ ciepłej wody. Jeżeli przepływ wody jest zbyt szybki, wówczas w instalacji grzewczej przepływa zbyt dużo ciepłej wody. Sprawdź funkcjonowanie zaworów. Zasięgnij odpowiednich informacji w przedsiębiorstwie techniczno-usługowym.

Oszczędzaj ciepłą wodę

Krótkotrwały prysznic zamiast kąpieli w pełnej wannie jest nie tylko dobrym sposobem na zaoszczędzenie wody, ale również i gazu. Być może jest możliwe także zrezygnowanie z używania ciepłej wody do niektórych prac przy sprzątaniu mieszkania. Zastanów się nad możliwymi działaniami umożliwiającymi oszczędność ciepłej wody.

W poszukiwaniu możliwych przyczyn strat ciepła

1/4 energii cieplnej tracona jest z powodu przeciągów i nieszczelności okien i drzwi. Przy niekorzystnym usytuowaniu domu (dom wolnostojący, silny wpływ wiatrów) odpowiednie uszczelnienie może przyczynić się do zaoszczędzenia do 10 m3 gazu w przeliczeniu na metr zastosowanej taśmy uszczelniającej. Zorientuj się czy w twoim mieszkaniu nie należałoby uszczelnić okien i drzwi. Zapoznaj się z różnymi typami uszczelek. Zwróć się o radę do fachowca.

Zamontuj izolujące płyty za kaloryferami

Pomiędzy kaloryferem a ścianą zewnętrzną domu można umieścić różnego typu specjalne izolujące płyty. Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest płyta z dwóch stron pokryta specjalną folią. Utrudnia ona przenikanie ciepła poprzez ścianę na zewnątrz. Podobne płyty można łatwo wykonać samemu, oklejając sklejkę folią aluminiową. Inwestycja ta zwraca się już w ciągu pierwszego roku. Sprawdź czy, i gdzie mógłbyś zastosować płyty izolacyjne oraz jaki typ jest najlepszy. Pamiętaj o możliwych problemach związanych z wilgocią.

Dokonaj izolacji przewodów instalacji centralnego ogrzewania

Na rynku jest dostępny specjalny materiał do izolacji rur i przewodów CO. Jest on bardzo łatwy w zastosowaniu. W przypadku przewodu o średnicy 22 mm oszczędność gazu wynosi 10 m3 na rok na metr przewodu. Zbadaj, które przewody powinny zostać zabezpieczone warstwą izolującą. Zwróć szczególną uwagę na piwnicę i strych.

Poszerz parapety

Im szersze są parapety, tym efektywniej ciepłe powietrze zostaje odprowadzone od powierzchni okna. Wpływa to na ograniczenie ubytków energii cieplnej. Zastanów się czy możesz poszerzyć parapety.

Zawieś zasłony

Jeżeli w twoim mieszkaniu nie ma zasłon, koniecznie się o nie postaraj. Dzięki zasłonom można zaoszczędzić znaczne ilości energii cieplnej. Przemyśl poważnie tę sprawę i zaplanuj w budżecie domowym kupno zasłon.

 
W Polsce spędzamy średnio około 90% czasu w pomieszczeniach. Z tego względu musimy odpowiednio zadbać o dobrą jakość powietrza w domu. Dobrze jest codziennie przewietrzyć wszystkie pokoje, otwierając okna na przestrzał. Izolacja i wentylacja uzupełniają się wzajemnie. Miej przy tym na uwadze następujące sugestie:

•  Otwieraj codziennie okna w pokoju gościnnym na całą szerokość przez około 30 minut; rób to częściej, jeżeli w mieszkaniu są osoby palące papierosy. Powtórz tę czynność raz jeszcze przed pójściem spać (wietrzenie).

• Pamiętaj o tym, aby kratki/otwory wentylacyjne nie były nigdy całkowicie zamknięte, również lufciki powinny pozostać uchylone na ok. 8 cm (wentylacja).

•  Sprawdzaj regularnie czy otwory lub kanały wentylacyjne nie są zatkane.

•  Wietrz dostatecznie sypialnie, oczywiście wyłączywszy przedtem ogrzewanie i zamknąwszy drzwi.

•  Zwróć szczególną uwagę na wilgotne pomieszczenia, a więc na łazienkę i kuchnię. Podczas gotowania pamiętaj o włączeniu wyciągu lub o otwarciu okna. Podczas używania prysznica wietrz pomieszczenie, w którym znajduje się terma. Podczas brania prysznica lub potem wyłącz ogrzewanie, otwórz okna i drzwi.

•  Pomieszczenie używane do suszenia bielizny powinno być stale wentylowane. Staraj się jak najczęściej suszyć bieliznę na dworze.

• Używaj w sposób racjonalny kominka czy piecyka nadającego się do spalania wszelkich materiałów. Używaj do spalania jedynie niemalowane, nieimpregnowane, suche drewno. Nie przeznaczaj na spalanie żadnych odpadów.

•  Kominiarz powinien co roku skontrolować i oczyścić komin.

 
Większe inwestycje…

Zainstaluj termostaty na kaloryferach

Zastosowanie termostatów na grzejnikach jest szczególnie korzystne w pomieszczeniach, gdzie chcemy mieć inną temperaturę niż w pozostałych pomieszczeniach oraz w pokojach o dużym nasłonecznieniu. Użycie 1 termostatu może przyczynić się do zaoszczędzenia ok. 15 m3 gazu rocznie. Rozważ możliwość samodzielnego zainstalowania termostatów. Zwróć się o poradę do zaprzyjaźnionego fachowca, innego członka ekozespołu lub do wyspecjalizowanej firmy.

 
Dokonaj izolacji strychu, poddasza, dachu, podłóg na parterze oraz ścian zewnętrznych

W sklepach dostępne są różnego rodzaju materiały izolacyjne. Wykonanie robót musi być jednak uprzednio dokładnie przemyślane i zaplanowane. Dla laika nie jest to łatwe zadanie. Zwróć się o poradę do fachowca. Zasięgnij informacji z różnych ośrodków na temat izolacji. W przypadku samodzielnego wykonania robót przygotuj szczegółowy plan działania. Pamiętaj o relacji między izolacją a odpowiednią wentylacją. Jeżeli masz zamiar zwrócić się o pomoc do fachowca, poproś go najpierw o wstępną ofertę, nie zapominając o twoich specjalnych wymaganiach.

Zainstaluj energooszczędne szyby okienne

Istnieją dwa sposoby na zmniejszenie strat ciepła poprzez szyby okienne: zainstalowanie dodatkowej ramy okiennej z pojedynczą szybą lub wymiana szyb pojedynczych na podwójne. Podwójne szyby zainstalowane w pokoju gościnnym mogą okazać się źródłem dużych oszczędności: od 15 do 20% ogólnego zużycia gazu. Zainstalowanie dodatkowej ramy jest tańsze. W dodatku takie rozwiązanie zwiększa ochronę przed hałasem. Rozważ możliwość zainstalowania energooszczędnych szyb. Zwróć się z prośbą o ofertę do wyspecjalizowanej firmy. Dowiedz się w Gminnym lub Wojewódzkim Funduszu Ochrony środowiska, czy istnieje możliwość otrzymania dotacji na zrealizowanie tej inwestycji.

Zdecyduj się na zakup energooszczędnej instalacji centralnego ogrzewania

Dzięki zainstalowaniu energooszczędnej instalacji grzewczej można znacznie obniżyć rachunek za gaz. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w piec o lepszej wydajności. Piec o zwiększonej wydajności zużywa ok. 10% mniej gazu, a piec o wysokiej wydajności - nawet o 20% mniej paliwa. Obydwa typy emitują podczas spalania mniej szkodliwych gazów (tlenków azotu). W momencie koniecznej wymiany instalacji grzewczej zdecyduj się za zakup energooszczędnych urządzeń. Sprawdź czy można na ten cel uzyskać dotację.

Zadbaj o odpowiednią konserwację instalacji grzewczej

Dobrze wyregulowane i oczyszczone urządzenia (kotły, piece, termy i kuchenki) zużywają mniej gazu i w mniejszym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, również w pomieszczeniach. Sprawdź datę ostatnio dokonanej kontroli urządzeń grzewczych. Jeżeli to konieczne, umów się z monterem na kolejny przegląd. Zastanów się nad możliwością zawarcia kontraktu na coroczne przeprowadzanie kontroli urządzeń z zakładem techniczno-usługowym.

Przed zakupem nowych urządzeń pamiętaj o przeanalizowaniu ich danych technicznych pod kątem energooszczędności

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego urządzenia, sprawdź jego dane techniczne dotyczące zużywania energii. Wyniki badań porównawczych dotyczących funkcjonowania rozmaitych urządzeń są regularnie publikowane w czasopiśmie Murator. Postaraj się o zdobycie informacji dotyczących zużycia energii przed zainstalowaniem w twoim mieszkaniu urządzenia.


 
powrót